
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 2.9972 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 1212 |
| Case Code (Metric) | 3030 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 32 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 540 mA |
| DC Resistance (DCR) | 290 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 630 mA |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 540 mA |
| Saturation Current | 540 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 540 mA |
| Max Temperature Rise Current | 630 mA |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 51
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.13508 | $1.35080 |
| 50 | $0.12253 | $6.12650 |
| 100 | $0.11114 | $11.11400 |
| 500 | $0.09941 | $49.70500 |
| 1000 | $0.08891 | $88.91000 |
